W jaki sposób działa sztacheciarka – maszyna do obróbki drewna?

Szczególnie dynamicznie rozwijającym się obszarem przemysłu drzewnego jest produkcja sztachet drewnianych. Ludzie wolą inwestować w naturalne, a zarazem solidnie wykonane ogrodzenia, które zawsze będą dobrze wyglądały. Stwarza to okazję do dynamicznego rozwoju firm zajmujących się ich produkcją. Z drugiej strony biznesy te stają przed wyzwaniem w postaci dostosowania tempa wytwórstwa do zapotrzebowania rynku

Proces obróbki drewna i przygotowania finalnego produktu to zwykle wieloetapowe przedsięwzięcie, które wymaga współpracy wielu ludzi bądź maszyn. W zależności od tego, czy stawiamy na pracę wykonywaną ręcznie, czy na automatyzację produkcji, precyzyjne przygotowanie finalnego wytworu niesie ze sobą wiele wyzwań. Aby zagwarantować powtarzalność produktu, dokładność jego wykonana, a co za tym idzie również jego jakość, potrzebne są narzędzia, które usprawnią cały proces. Nie inaczej jest w przypadku firm zajmujących się obróbką drewna. I tutaj pojawia się rozwiązanie w postaci specjalistycznych maszyn stolarskich, które usprawniają proces produkcyjny.

Dlaczego warto zainwestować w dobrą sztacheciarkę? Na czym polega praca sztacheciarki? Jak wybrać najlepszą maszynę do produkcji sztachet drewnianych? Gdzie jej szukać?

Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

 

Z czego składa się praktyczna linia automatyczna do produkcji komponentów drewnianych?

Budowa automatycznej linii w przedsiębiorstwach zajmujących się szeroko pojętym przemysłem drzewnym nie musi być wcale skomplikowana! Należy przede wszystkim pamiętać, że przed przystąpieniem do jej konstrukcji powinno się dokładnie przemyśleć, jakich maszyn faktycznie potrzebujemy.

W zależności od niszy, w której funkcjonuje nasza firma, możemy potrzebować pras, szczotkarek albo urządzeń postarzających materiał. W przypadku firm produkujących sztachety z drewna niezbędną maszyną będzie dobra, wytrzymała sztacheciarka.

 

Na czym polega praca maszyny produkcji do sztachet?

Najprościej rzecz ujmując, zadaniem sztacheciarki jest obróbka górnej części sztachety w taki sposób, aby nadać jej wybrany przez klienta kształt oraz długość. Maszyna samodzielnie pobiera komponenty, które następnie opracowuje według seryjnych cykli, co minimalizuje uczestnictwo człowieka w procesie produkcyjnym, w tym różne niebezpieczeństwa z tym związane.

Doskonałym przykładem urządzenia do obróbki sztachet jest sztacheciarka S-1900 oferowana przez firmę KADMEX.

Ta maszyna sterowana numerycznie składa się z korpusu, który powstał z blaszanych komponentów, a także profili o charakterze zamkniętym. Scalona bryła zaopatrzona została w prowadnice liniowe, a także frezujące wrzecienniki z silnikami. Na prowadnicach umieszczono stolik techniczny, który wyposażono w napęd typu posuwowego według dwóch osi.

Sztachety trafiają na wspomniany już stolik dzięki automatycznemu podajnikowi. Czynności związane z transportem oraz obróbką wykonywaną na tym etapie są możliwe dzięki siłownikom pneumatycznym.

Sztacheciarka można funkcjonować dzięki systemowi sterowania. Z czego składa się ten system? Maszyna do produkcji sztachet S-1900 od KADMEX nie mogłaby istnieć bez sterownika PLC, który jest podstawowym elementem centrum sterującego. Funkcję operatora interfejsu pełni obsługiwany dotykowo komputer. Poza nimi w skład systemu sterowania wchodzą 2 falowniki odpowiadające za zapewnienie napędu wrzecionom, 2 serwonapędy, moduły I/O. Nie można jednak zapomnieć o czujnikach, przyciskach ani innych elementach wykonawczych. W celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa użytkowania zadbano również aż o 3 przyciski awaryjne.

 

Jak wybrać maszynę do produkcji sztachet drewnianych?

Gdy już przemyślimy, czego potrzebuje nasza firma, można zacząć poszukiwania odpowiedniego urządzenia. O czym warto pamiętać podczas zakupu sztacheciarki?

Najważniejszą kwestią jest to, aby wybrać maszynę, która będzie stanowiła odpowiedź na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa, a także pozwalała na dalszy jego rozwój w przyszłości. Sztacheciarka powinna zatem zapewniać możliwość reprogramowania i dostosowywania cykli do wymagań rynku.

Kolejną istotną sprawą jest to, aby sztacheciarka realnie wypływała na polepszenie wydajności produkcji. Powinna więc pracować płynnie i bezawaryjnie. Producenci powinni zapewniać najlepszej jakości materiały, a także przemyślane i sprawdzone rozwiązania techniczne, które zredukują ryzyko przestoju. Dużą zaletą będzie w tym przypadku gwarancja.

Za nie mniej ważne należy uznać to, by produkt posiadał certyfikat CE. Certyfikat ten przyciągnie klientów, którzy za priorytet uważają niezależne poświadczenia jakości.

Dużym atutem będzie możliwość wzięcia maszyny w leasing. Wyposażenie firmy może być bardzo kosztowne i stanowić wyzwanie szczególnie dla mniejszych biznesów. Leasing będzie zatem sporym ułatwieniem dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw.

Wybór najlepszej opcji na rynku polega również na tym, by decydować się wyłącznie na produkty oferowane przez renomowanych producentów maszyn. Jednym z nich jest firma KADMEX, która od lat jest jednym z przodujących wytwórców maszyn i urządzeń do przemysłowej obróbki drewna. Dzięki własnemu parkowi maszyn oraz doświadczonym specjalistom KADMEX zapewnia kompleksową obsługę przedsiębiorstw już na etapie indywidualnego projektu. Stosujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania techniczne, które utrzymują wysoki poziom precyzji nawet podczas wyjątkowo intensywnego eksploatowania. Dzięki nam produkcja sztachet drewnianych może być jeszcze tańsza, bezawaryjna oraz przyjazna dla środowiska!

Udostępnij ten wpis: