Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki modułowej?
Odpowiednie wyposażenie firmowej stajni to sprawa priorytetowa w każdym liczącym się przedsiębiorstwie. Nie sposób wytwarzać produktu najwyższej jakości bez wsparcia sprawdzonych maszyn. Aby wyprodukowane przez nas dobro odniosło sukces rynkowy, warto zastanowić się nad każdym elementem produkcji i zadać sobie podstawowe pytania: Jakie maszyny będą nam potrzebne? Czy możemy poprawić któryś z etapów produkcji w obecnym stanie? Czego potrzebujemy, aby poprawić wyniki? Do czego chcemy dojść?
Obok innych maszyn powszechnie stosowanych w przemyśle drzewnym takich jak prasa hydrauliczna czy zbijarki do palet (więcej o nich przeczytasz tutaj) coraz większą popularność zyskują wiertarki modułowe.
Wiertarka modułowa będzie ciekawą inwestycją, jeśli potrzebujemy wydajnej, zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Na czym polega praca takiej wiertarki? Najprościej rzecz ujmując – na wierceniu otworów w danym materiale (najczęściej drewnie bądź surowcu mu podobnym).
W swojej ofercie KADMEX posiada wiertarkę modułową K-3000. Doskonale sprawdzi się ona w procesie obróbki drewna bądź materiałów drewnopochodnych (np. płyt wiórowych czy sklejek). Chciałbyś dowiedzieć się o niej więcej? Zachęcamy do zapoznania się z jej specyfikacją.
W jaki sposób działa wiertarka modułowa?
Wiertarki modułowe ułatwiają pracę. Co więcej, czynią ją o wiele bezpieczniejszą. Na czym jednak dokładnie polega ich sposób działania?
Proces obróbki rozpoczyna się od dostarczenia surowca do maszyny w sposób tradycyjny bądź zautomatyzowany. Materiał trafia wówczas do zasobnika. Gdy znajduje się on w odpowiednim miejscu, operator może uruchomić urządzenie – następuje to zazwyczaj poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku.
Dostarczony materiał zostaje pobrany przez elementy maszyny, które transportują go do tzw. baz ustalających. Gdy materiał znajduje się w odpowiednim miejscu, uruchamiane są siłowniki pneumatyczne. Następuje proces mocowania do bazy.
Gdy pierwsza faza mocowania dobiegnie końca, rozpoczyna się proces wiercenia (który powinien być wcześniej zaprogramowany przez obsługującego maszynę). Na tym etapie sprężone powietrze wprawia w ruch wiertarki. Gdy nawiercony zostanie pożądany głębokością otwór, wiertła wracają do pozycji bazowej. Materiał jest zwalniany, trafia na odbiornik taśmowy. Dopiero wówczas wiertarka modułowa gotowa jest do pobrania kolejnego elementu do obróbki.
Dlaczego warto zainwestować w wiertarkę modułową?
Wiertarka modułowa staje się niezbędnym urządzeniem w przypadku nowoczesnego przedsiębiorstwa zajmującego się pracą z drewnem bądź materiałami drewnopochodnymi. Dlaczego jest tak pożądana przez fachowców? Przede wszystkim pozwala na precyzję działania – sprawdza się, gdy praca wymaga dużej dokładności oraz powtarzalności. Nie zawsze da się to przecież osiągnąć ręczną pracą.
Kolejną zaletą wiertarek modułowych jest ich stosunkowa niezawodność. Maszyny te dedykowane są wymagającym użytkownikom, którzy nie mogą sobie pozwolić na przestoje w firmie. Co więcej, są doskonałym wyborem dla tych, którzy nie chcą inwestować w półśrodki, bo najważniejsza jest dla nich jakość produkowanego dobra oraz zadowolenie klienta.
Nie można zapomnieć jednak o bezpieczeństwie. Z uwagi na fakt, iż wiertarki modułowe do minimum sprowadzają udział człowieka w procesie obróbki materiału, bezpośrednio wpływają na redukcję ryzyka wypadku w pracy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki modułowej?
Na rynku dostępne są różne opcje wiertarek modułowych. Jakie aspekty powinny być dla nas priorytetowe podczas zakupu wiertarki modułowej? Poniżej przedstawimy miniporadnik, w którym piszemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki modułowej:
-
specyfikacja – zastanów się, jaka ma być przepustowość wiertarki modułowej; czy będzie ona odpowiednia do materiału, który obrabia Twoja firma?; w jakich warunkach będzie pracowała?; czy będzie w pełni automatyczna?; czy ma siłowniki pneumatyczne?;
-
certyfikacja – wiertarka modułowa, jak każda maszyna, powinna posiada certyfikat CE (Dlaczego jest on tak istotny? Więcej o certyfikacie przeczytasz w innym naszym tekście);
-
producent – wybór maszyny renomowanego producenta wcale nie jest marnowaniem środków! To, że producent jest znany i obecny na rynku od wielu lat, należy uważać za atut. Nie płacisz przede wszystkim za reklamę, lecz za reklamowaną jakość, a zarazem formę gwarancji produktów. I chociaż samą kwestię gwarancji należy uznać za sprawę indywidualną producentów, można uznać za dobrą praktykę udzielenie 12 miesięcy gwarancji. Taką filozofię przyjęliśmy również w KADMEX-ie!;
-
możliwość wzięcia maszyny w leasing – opcja dedykowana szczególnie niewielkim i średnim przedsiębiorstwom, dla których szczególnie istotne są płynność finansowania inwestycji czy wliczenie leasingu w koszta.