Jak uzyskać licencję EPAL?

Można powiedzieć, że produkcja europalet to wyższa szkoła jazdy. Europalety nie należą bowiem do kategorii „zwykłych” palet. Zarówno ich produkcja, jak i naprawianie wymagają zdobycia licencji, która zagwarantuje ich jakość. Za taki znak jakości uważa się certyfikat EPAL.

Czym jest certyfikat EPAL?

Certyfikat EPAL stanowi formę międzynarodowej gwarancji jakości euro palety transportowej. To najważniejszy cel, jaki przyświeca idei powstania organizacji zrzeszającej producentów europalet z kilkudziesięciu krajów. Niezawodność w całym łańcuchu dostaw; jakość utrzymana bez względu na to, czy transport odbywa się lokalnie, czy międzynarodowo– certyfikat EPAL potwierdza drobiazgowe oraz skrupulatne przetestowanie palety przez wprowadzeniem jej na rynek.
Żadna paleta Euro wyprodukowana w ramach licencji EPAL nie zostanie dopuszczona do użytku bez bardzo wymagających testów. Za audyt produkcyjny odpowiadają zewnętrzni kontrolerzy z doświadczonej i znanej na całym świecie firmy BUREAU VERITAS.
Nie są to jednak jedyne kontrole, jakie przejść muszą linie produkcyjne i naprawiające euro palety EPAL. Oprócz audytorów Bureau Veritas za kwestię jakości odpowiadają ponadto wewnętrzni specjaliści EPAL, którzy sprawdzają jakość produktu na podstawie jednakowych warunków ustalonych dla wszystkich krajów bez wyjątku (tj. Regulamin Techniczny EPAL).
To wszystko powoduje, że europalety EPAL w stu procentach odpowiadają narzuconym, surowym normom, a ich wysoka jakość niezmiennie sprawia, iż pozostają niezwykle pożądanym towarem na całym świecie.

Czym charakteryzuje się europaleta?

Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych cech, które odróżniają paletę Euro od innych palet transportowych:
1. europaleta określana jest przez standardy wyznaczone przez Europejskie Stowarzyszenie Palet (EPAL) – Kodeks Międzynarodowego Związku Kolei (UIC435) oraz norma EN 12689-1; 
2. certyfikat ISO, czyli Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej – oznaczanie palet pozwala na określenie, gdzie wyprodukowano paletę;
3. cechy euro palet:
a) oznaczenie określające jakość,
b) nieskomplikowana obsługa palety,
c) rygorystycznie przestrzegane wymiary palety, a także jej składowych,
d) wytrzymałość palety w długiej perspektywie czasowej,
e) konieczność wykonania obróbki termicznej finalizowana uzyskaniem znaku IPPC (dotyczy eliminacji wszelkich potencjalnie występujących w drewnie stworzeń).

Dlaczego warto zdobyć licencję EPAL?

Można wymienić wiele zalet posiadania licencji EPAL w naszej firmie. Do niewątpliwego lidera wśród nich zaliczyć można to, że licencja ta stanowi formę podniesienia prestiżu naszego przedsiębiorstwa – staje się dla naszych klientów jednoznacznym gwarantem jakości wytwarzanych przez nas dóbr, a także ich nieustannej kontroli.
Inną, choć nadal ważną sprawą, jest zysk przedsiębiorstwa w postaci dołączenia do międzynarodowej siatki producentów euro palet najwyższej jakości. To wielka korzyść zarówno pod względem wsparcia logistycznego, jak i dążenia do maksymalizacji zysków firmy w jak najszerszym zakresie.
Kolejną istotną kwestią jest wpływ posiadania licencji EPAL na zachowanie środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie. Jak licencja EPAL wpływa na ekologię naszej firmy? Dzięki temu, że palety wytwarzane są na jakościowo wysokim poziomie, a także – w razie konieczności są naprawiane (nie zaś wyrzucane) – ograniczona zostaje konieczność pozyskania surowca. Zachowana zostaje zatem zasada racjonalnego operowania surowcem. Produkcja euro palety to wymierne ograniczanie śladu węglowego – materiały wykorzystane w produkcji są przecież w 100% naturalne (drewniane).
Co jeszcze robi EPAL dla planety? Prowadzi akcje zalesiana, finansuje te działania, a także wspiera inicjatywy na rzecz naprawy środowiska.

Jak uzyskać licencję EPAL?

Uzyskanie licencji EPAL dla naszej firmy to ściśle określona kolejność postępowania. Jak uzyskać licencję? Poniżej przedstawiamy schemat postępowania:
1. Przeczytaj statut Polskiego Komitetu Narodowego EPAL – zawarto w nim między innymi takie informacje jak: cel istnienia EPAL Polska, środki osiągnięcia zamierzonego celu, prawa i obowiązki członków stowarzyszenia czy jego struktura władzy;
2. wysłanie e-mailowej deklaracji chęci przystąpienia do EPAL Polska (uwaga: istnieje wzór deklaracji!),
3. uiszczenie jednorazowej opłaty wstępnej – faktura wystawiana jest po otrzymaniu przez EPAL deklaracji; koszt na 04 grudnia 2022 roku to 20 tys. zł plus 23% VAT,
4. pierwszy audyt – m.in. wysyłka regulaminu Technicznego EPAL i cennika opłat dot. odbiorów, a także maszyn pomiarowych,
5. wysłanie wniosku dla EPAL International – to oni skierują co firmy audytorów BUREAU VERITAS (usługa płatna ok. 600 Euro),
6. ocena dokonywana przez audytorów BUREAU VERITAS – ocenie podlega 100 wcześniej przygotowanych przez naszą firmę drewnianych palet,
7. wydanie zezwolenia EPAL.

Co jeszcze warto wiedzieć o EPAL?

Członkostwo w EPAL wymaga uiszczania opłaty rocznej. Koszt licencji to 3 tys. zł oraz 23% VAT (stan na 4 grudnia 2022 rok).
Co istotne, licencja przyznawana jest tylko jednemu, wskazanemu przez nas zakładowi. Jeśli przedsiębiorstwo ma kilka lokalizacji produkcyjnych, każdy z nich musi uzyskać osobną ocenę EPAL.

Udostępnij ten wpis: