Jak można skutecznie obrabiać drewno?

Obróbka drewna to z pewnością bardzo wymagające zadanie, nawet dla osób w tym wyspecjalizowanych. Bez znajomości właściwych technik i użycia odpowiednich narzędzi staje się ona jeszcze trudniejsza. Jak skutecznie obrabiać drewno? Przeczytasz o tym zagadnieniu w naszym artykule blogowym zamieszczonym poniżej.

Obróbka drewna – od czego warto zacząć?

Drewno jest materiałem, wykorzystywanym w wielu różnych dziedzinach przemysłu, choćby w branży meblarskiej, papierowej, dekoracyjnej, budowlanej i nie tylko. Jest do tego odpowiednie z uwagi na swoje uniwersalne właściwości. By jeszcze lepiej zautomatyzowac procesy jego obróbki, stosuje się wiele różnych maszyn do procesu obróbki drewna. Jakie możemy wyróżnić rodzaje obrabiania? Z jakich narzędzi i maszyn się korzysta? O czym należy pamiętać? Od czego należy zacząć i dlaczego tak ważne jest właściwe przechowywanie materiału? Właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższych akapitach tekstu.

Rodzaje obróbki drewna – jak wygląda ten proces?

Po kursie stolarskim można śmiało przystąpić do obróbki drewna.

Do podstawowych metod zalicza się szlifowanie. Pozwala to na usunięcie zużytej warstwy malarskiej bądź lakierniczej. Umożliwia wygładzenie powierzchni i przygotowanie do aplikacji nowej powłoki farby. W efekcie kleje, impregnaty czy lakiery utrzymują się dłużej na drewnie. Szlifowanie drewna wykonuje się wzdłuż słojów. Chroni to przed uszkodzeniem materiału. Po wybraniu odpowiedniego papieru ściernego rozpoczyna się pracę od najgrubszej części i następnie przechodzi do cieńszej. Najlepszym narzędziem do obróbki drewna jest w tym przypadku ręcznej techniki papier ścienny i klocki. Z kolei przy metodzie mechanicznej stosuje się choćby szlifierkę oscylacyjną.

Do kolejnych technik należy trasowanie. Polega na projektowaniu dalszych prac i zaznaczeniu linii na tworzywie. Pozwoli to na późniejsze wycięcie kształtu lub osiągnięcie odpowiedniego materiału. Rysunek można wykonać na desce, bryle lub płycie. Wskazówka: linie traserskie najlepiej nanosić jedynie z jednej strony. Do niezbędnych narzędzi traserskich zalicza się specjalny rysik, który może być zastąpiony ołówkiem, oraz miarka. Przydadzą się także: kątownik (prostokątny i nastawny), cyrkiel, wysokościomierz, punktak czy płyta traserska.

Do kolejnych metod należy właściwe cięcie. Dodatkowo stosuje się obróbkę mechaniczną lub termiczną. Obróbka termiczna polega zaś na oddziaływaniu wysokich temperatur w wydzielonych komorach. Materiał zostaje ogrzany, wysuszony, powtórnie nagrzany, nawilżony i schłodzony. Technikę tę stosuje się do tworzenia mebli ogrodowych czy na taras, a także do podłóg czy schodów.

Warto również pamiętać o właściwym przechowywaniu. Dlatego ważne jest wcześniejsze sprawdzenie wilgotności. Nie powinna być ona mniejsza niż 20%. Dobrze jest w takim wypadku skorzystać z pomocy sprzedawcy.

Obróbka chemiczna umożliwia otrzymanie z tworzywa elementów – na przykład węgla drzewnego lub celulozy.

Metody konserwacji drewna – jakie należy znać?

Jeśli chodzi o metody konserwacji drewna to wyróżniamy tutaj następujące czynności:

• Impregnowanie,

• Woskowanie,

• Lakierowanie,

• Bejcowanie.

Zamów swoją maszynę do obróbki drewna na stronie Kadmex

Na stronie internetowej Kadmex znajdziesz wiele maszyn i urządzeń przeznaczonych do obróbki drewna. Dokładamy starań, by maszyny z naszej oferty były nowoczesne, niezawodne i wydajne. Wśród nich znajdziesz linie do paletyzacji, sztacheciarki, szczotkarki, prasy czy wiertarki modułowe. Wszystkie one mogą sprawić, że wprowadzisz obróbkę drewna i pracę swojego zakładu na wyższy poziom wtajemniczenia.

Sprawdź i poznaj naszą działalność, zapoznaj się z naszą szeroką ofertą. Tu warto zaznaczyć, że jest ona zbudowana na wieloletniej wiedzy i bogatym doświadczeniu. Znajdź odpowiednie dla siebie rozwiązanie, a przekonasz się, że odbierzesz swój pakiet korzyści i udogodnień przygotowanych specjalnie dla pasjonata pracy z drewnem. Nowoczesność i wydajność maszyn do obróbki drewna – możesz u nas na to liczyć. Nasi doradcy pomogą Ci w każdej kwestii. Zapraszamy serdecznie.

 

Złóż swoje zamówienie już dziś i przekonaj się, że warto być naszym Klientem.

Jeśli podobają Ci się nasze porady i chcesz więcej specjalistycznej wiedzy koniecznie przeczytaj inne nasze artykuły blogowe. Możesz także udostępnić komuś nasz tekst i pomóc nam w tej sposób w promocji treści. My odwdzięczymy się przekazywaniem Ci rzetelnych porad i eksperckiej wiedzy.

Udostępnij ten wpis: