Dlaczego warto zautomatyzować proces produkcji europalet? Linia jednoczopiarkowa i dwuczopiarkowa

Rynek europalet stale się rozwija. Rosnący na nie popyt wymaga od producentów, aby szukali jak najwydajniejszych rozwiązań dla swojej firmy; aby dbali, by jakość produktu zachowała najwyższe standardy. Nie ma jednak dobrego produktu bez przemyślanej linii produkcyjnej. O rolach, jakie spełniają linie jednoczopiarkowe i dwuczopiarkowe, a także o ich zaletach w nowoczesnym przedsiębiorstwie przeczytają Państwo poniżej.

Automatyka przemysłowa w produkcji palet Euro

Produkcja prestiżowych europalet posiadających certyfikat EPAL staję się okazją do nobilitacji przedsiębiorstwa. Klient, który musi podjąć decyzję, z kim ma nawiązać współpracę – co więcej, komu ma zaufać – zawsze zdecyduje się postawić na potwierdzoną jakość. Taką gwarancją jakości jest właśnie certyfikat EPAL, który poświadcza, że europalety produkowane bądź naprawiane w danym zakładzie spełniają najwyższe normy. Więcej na temat certyfikatu EPAL przeczytasz tutaj.

Jednak uzyskanie takie tego certyfikatu nie jest proste, albowiem szczegółowej i bardzo wymagającej kontroli, poddawany jest cały proces produkcji palet – nie tylko finalny produkt. Nie każda firma jest w stanie sprostać rygorystycznym wymaganiom audytorów. Co może pomóc, jeśli już zdecydujemy się włączyć naszą firmę do grupy tych prestiżowych producentów europalet?

Przede wszystkim warto postawić na automatyzację produkcji. Automatyka przemysłowa jest nieocenionym narzędziem w każdej zorientowanej na wielkie cele firmie produkcyjnej. W jakich obszarach automatyka przemysłowa zostanie skutecznie zaaplikowana? W procesach technologicznych oraz – właśnie – produkcyjnych. Automatyka przemysłowa pozwala bowiem na połączenie różnych urządzeń, które stworzą jeden, sprawnie funkcjonujący system.

Dlaczego warto zainwestować w automatyzację produkcji?optymalizacja czasu produkcji,

 1. redukcja kosztów,

 2. ograniczenie możliwości zaistnienia wypadku w pracy,

 3. możliwość sprostania wciąż rosnącemu popytowi na dane dobro,

 4. powtarzalna jakość produktu,

 5. wzrost wydajności produkcji (oraz redukcja czasu realizacji zamówienia),

 6. zwiększenie precyzji wykonywanych zadań,

 7. minimalizacja ryzyka niedoborów kadrowych/redukcja zatrudnienia,

 8. energooszczędność,

 9. redukcja niebezpieczeństw oraz możliwości awarii.

 

Linie do łączenia drewna

Nie ulega wątpliwości, że linia do produkcji palet Euro musi być gruntownie przemyślana. Tylko najwyższej jakości maszyny i urządzenia będą w stanie sprostać wymaganiom stawianym przed producentami starającymi się o nadanie im certyfikatu EPAL.

 

Jednymi z elementów linii produkcyjnej palet są linie jednoczopiarkowe oraz dwuczopiarkowe. Linie te przeznaczone są do łączenia niedługich elementów drewnianych w pionie (na tzw. zygzak) albo w poziomie (na tzw. kreskę).

Linia jednoczopiarkowa złożona jest z dwóch części:

 1. prasy, która pozwala łączyć kawałki drewna na długość,

 2. frezarko-czopiarki, która daje możliwość obróbki materiału.

Udział człowieka w procesie obróbki zostaje ograniczony do minimum: podaje on drewniane listwy, a te następnie trafiają na stanowisko frezarko-czopiarki. Dalsza obróbka drewna następuje automatycznie – frezowanie dwustronne, czopowanie, prasowanie, przycinanie.

 

Jakie linie jedno- i dwuczopiarkowe wybrać?

Czym się kierować przy wyborze najlepszej dla naszej firmy linii jedno- i dwuczopiarkowej? Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, skąd chcemy ją nabyć. Tylko zakup u renomowanego sprzedawcy gwarantuje jakość oraz oryginalność produktu. Jednym z takich sprzedawców jest firma KADMEX, której profesjonalni doradcy wyczerpująco odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania, a także doradzą przy wyborze wszelkich urządzeń dla nowoczesnej firmy.

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, czego oczekujemy od linii. Z pewnością warto postawić na automatyzację obrotu stolika podawczego oraz podskoku wrzeciona, ponieważ dają one możliwość jednoosobowej obsługi maszyny. Z tego też powodu dobrze, aby nasza linia wyposażona została w podajnik taśmowo-buforowy. Inną, choć nie mniej istotną sprawą, jest to, aby linia dawała możliwość klejenia krótkich elementów o długości 180 mm, a także, by pozwalała na klejenie „na kreskę” bądź „na zygzak”. Nie możemy jednak zapomnieć o nowoczesnym panelu informacyjnym, który poinformuje o stanie maszyny. Bonusem będzie zaś możliwość zdalnej obsługi serwisowej urządzenia.

KADMEX w swojej ofercie posiada linię jednoczopiarkowa i dwuczopiarkową FC6s-PW6/2, która jest przeznaczona do łączenia krótkich elementów drewnianych w pionie ("na zygzak”) bądź w poziomie („na kreskę"). Linia ta łączy w sobie wiele ze wspomnianych zalet. Ponadto posiada ona budowę modułową, a linię można według uznania konfigurować oraz kontrolować różne parametry. Linia FC6s-PW6/2 jest w pełni dopasowana do potrzeb klienta – daje możliwość automatycznego docinania paneli na dowolną długość. Co jeszcze decyduje o jakości linii FC6s-PW6/2? Nieskomplikowany panel sterowania, masywna konstrukcja oraz dwutorowa prasa PW6/2, która pozwala na jednoczesne łączenie i prasowanie elementów.

 

Udostępnij ten wpis: