Co powinno być w stolarni?

W tym zakładzie produkcyjnym każdego dnia powstaje wiele wyrobów i konstrukcji z drewna. Musi on więc być świetnie wyposażony w najnowsze technologie usprawniające procesy produkcyjne. Jakie przedmioty i urządzenia powinny znajdować się w stolarni? Poświęciliśmy nasz artykuł blogowy właśnie temu zagadnieniu.

Jaka jest specyfika pracy stolarni?

Stolarnia to bardzo specyficzny zakład produkcyjny o wymagającym charakterze pracy. Podlega ona innym zasadom, niż w przypadku pozostałych tego typu miejsc. Cechami, które powinny wyróżniać współczesną stolarnię, są doskonała jakość wykonywanych wyrobów, a także – dbałość o maszyny i urządzenia zapewniające ciągłość produkcji. Dzięki tej właśnie staranności o ich sprawne funkcjonowanie, możliwe jest wytwarzanie bardzo precyzyjnie dopasowanych do siebie elementów mebli czy parkietów. Nie da się tego osiągnąć bez zastosowania precyzyjnych i specjalistycznych, co więcej w pełni zautomatyzowanych, maszyn do obróbki drewna.

Wyposażenie stolarni – garść informacji

Wyposażenie stolarni, która zajmują się obróbką płyt, obejmuje maszyny uniwersalne i specjalistyczne. Najczęściej stanowią one fundament i główny dział zakładu wytwarzającego meble, dostarczając wszelkich komponentów do takiej produkcji. Standardową czynnością, jaką wykonuje się w takich firmach jest fornirowanie, czyli pokrywanie płyty cienką warstwą drewna wysokiej jakości. Naklejenie takiego materiału wymaga wykorzystania specjalistycznych maszyn, jakimi są precyzyjne i wydajne prasy do forniru. Maszyny stolarskie stosuje się również do oklejania krawędzi. Jednak zanim gotowy element trafi do okleiniarki, jest konieczne jego ukształtowanie. Do tego celu wykorzystuje się maszyny tnące – piły lub pilarki. Również one stanowią więc niezbędne wyposażenie stolarni.


Pilarki formatowe

Poza maszynami specjalistycznymi takimi jak okleiniarki czy maszyny do fornirowania w stolarniach zajmujących się obróbką płyt stosuje się też maszyny uniwersalne. Są to między innymi wymienione wcześniej pilarki formatowe. Ich cechą charakterystyczną jest wyposażenie w podwójną tarczę, która podczas pracy eliminuje ryzyko wykruszania się krawędzi materiału. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku cięcia płyt laminowanych czy powlekanych melaminą. Stosunkowo twarda warstwa zewnętrzna jest tu trudna do równego przycięcia. Należy więc zastosować używane maszyny stolarskie, które są masywniejsze i bardziej solidne. To dzięki temu gwarantują one pracę, opierającą się na najwyższym możliwym standardzie.


Wiertarki wielowrzecionowe

Nie można zlekceważyć wyposażenia stolarni w wiertarkę wielowrzecionową. To wszechstronne urządzenie, o uniwersalnym zastosowaniu, zaspokoi potrzeby zakładu w zakresie wykonywania dokładnych otworów. Maszyny do drewna w obrębie tej kategorii są obecnie najbardziej precyzyjne i najpraktyczniejsze, dlatego szczególnie sprawdzą się w nowych stolarniach. Można ich sukcesywnie używać do wiercenia pod kołki, półki, zawiasy oraz przeprowadzania prac naprawczych czy też konstruowania mebli.


Maszyny do obróbki drewna

Nowoczesna stolarnia jest zakładem produkcyjnym, który specjalizuje się w pracy z drewnem i materiałami drewnopochodnymi. Maszyny stolarskie wykorzystywane do obróbki drewna to przede wszystkim urządzenia do cięcia, strugania, wyrównywania, przygotowywania powierzchni oraz wykonywania otworów. Pozwalają one na przetworzenie surowego drewna w elementy gotowe do dalszego przetwarzania na potrzeby budowania mebli, instrumentów lub innych produktów z tego materiału.

Wyrówniarki

Maszyną stolarską, która z pewnością powinna się znaleźć w stolarni, wyspecjalizowanej w obróbce drewna, jest wyrówniarka. Zadaniem tej maszyny jest precyzyjne wygładzenie powierzchni. Wyrówniarka charakteryzuje się parametrami technicznymi takimi jak: szerokość pola roboczego, wymiary, liczba noży skrawających, a także moc silnika. Wyrówniarki powinny być starannie dobierane do indywidualnych potrzeb i wymagań stolarni.


Grubościówki

Trudno wyobrazić sobie pracę stolarni bez maszyny do drewna, jaką jest grubościówka. Zadaniem tego urządzenia jest nadanie elementowi drewnianemu (desce, belce itd.) określonej grubości. Efekt ten jest osiągany przez skrawanie całych płaszczyzn materiału, zależnie od typu maszyny – jednej lub dwóch. Grubościówki wyróżniają takie dane techniczne jak: moc silnika, prędkość skrawania, rozmiary stołu oraz masa własna i dodatkowe zabezpieczenia. W nowych stolarniach doskonale sprawdzają się maszyny grubościowe, które są stabilne i bardzo masywne.

Gdzie zamówić maszyny do stolarni?

Kadmex to firma, w której od wielu lat rządzi dbałość o wysoką jakość i precyzję maszyn i urządzeń. Znajdziesz je w naszej ofercie i z łatwością zamówisz do swojej stolarni. Jesteśmy przekonani, że zamówienie u nas wiąże się ściśle z szeregiem wymiernych korzyści, które zyskasz. Sprawdź już dziś i przekonaj się, że warto współpracować i produkować z nami. Przytnij i ukształtuj swój sukces, by stał się spektakularny.
Praca w drewnie? Z Kadmexem? Pewnie!  

Udostępnij ten wpis: